< - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - >
Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık | Tarihte bugün ile ilgili son değişiklikler
Bugün 17 Nisan 2019, Çarşamba; şu an saat 21.17 (UTC)
Kısayol:

Tarihte bugün sayfası, insanları bilgilendirme amacı ile geçmişte ilgili günlerde hangi olayların yaşandığını ve kimlerin doğup kimlerin öldüğünü listelemektedir. Sayfanın amacı, Vikipedi ana sayfasındaki "Tarihte bugün" bölümüne içerik sağlamak ve her gün sağlıklı bir şekilde güncellenmesini mümkün kılmaktır. Bu sayfayı güncellerken cesur olun, ancak yönergelere uygun hareket ettiğinizden de emin olun.

Günün bilgileri:

Olaylar

 • 1815 - Endonezya'da Sumbawa adasında Tambora volkanik dağı püskürdü. Dağdan çıkan lavlar, küller ve duman, doğrudan etkilerinin yanı sıra açlık ve salgın yaratarak 100 bin kişinin ölümüne sebep oldu.
 • 1924 - İtalya'da genel seçimleri Benito Mussolini'nin faşist partisi kazandı.
 • 1925 - Bir gün önce kapatılan Tanin gazetesinin sahibi ve başyazarı Hüseyin Cahit Yalçın tutuklandı.
 • 1933 - Razgrad'daki Türk mezarlığı Bulgar faşistler tarafından yerle bir edildi.
 • 1940 - Köy Enstitüleri Kanunu kabul edildi.
 • 1941 - Merkez Bankası'nın yurtdışında bastırdığı 100 liralık ve 50 kuruşluk banknotları taşıyan gemi, Yunanistan'ın Pire Limanı'nda kaza geçirdi ve banknotlar denize dağıldı.
 • 1946 - Suriye, Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık günü Eid-ul Jalaa (Iyd-ul Celâ) adıyla ulusal resmi tatil günü ilan edildi.
 • 1961 - ABD'nin desteklediği sürgündeki Kübalılar, Fidel Castro'yu devirmek üzere Küba'ya çıkarma yaptı. Domuzlar Körfezi Harekatı olarak bilinen çıkarma Fidel Castro'nun zaferiyle sonuçlandı.
 • 1969 - Çekoslovakya Başbakanı Aleksandr Dubçek, Sovyet askeri müdahalesinin ardından istifa etti.
 • 1972 - ABD'de, Nixon yönetiminin 1972 seçimlerinde siyasal rakiplerini yasadışı dinleme faaliyetleri açığa çıkarıldı. Watergate adıyla anılan olaya adı karışan üç danışman ve bir savcı istifa etti..

Doğumlar

Ölümler

Benjamin Franklin

Daha fazlası...


gör - tartış - sayfa geçmişi - ilgili değişiklikler - değiştir (sadece hizmetliler)

Bu sayfalara bilgi eklerken dikkat edilmesi gereken hususlar[kaynağı değiştir]

Yılın her gününde birçok önemli olay yaşanması nedeniyle, tarihte bugün listelerine seçilecek olaylar için özel kısıtlamalar getirilmiştir. Bağlantısı olan maddenin kalitesinin yanında şu ölçütler de gözetilir:

 1. En fazla 10 olay, 5 doğum ve 5 ölüm eklenebilir.
 2. Tüm metinler -di'li geçmiş zamanda yazılmalıdır.
 3. Listeye girecek olayın diğer adaylara göre tarihî etkisinin daha fazla olması gözetilir.
 4. Bağlantısı olan maddelerin tarihte bugün sayfasında verilen bilgiden yoksun olmaları durumunda, bu maddeler güncellenmelidir.
 5. Maddelere bağlantı verilirken taslak maddeler yerine, geniş içeriğe sahip maddeler tercih edilmelidir.
 6. Seçilen bilgiler belirli bir konuya veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına/olaylarına odaklanmamalıdır.

Gün sayfalarına resim ekleme ölçütleri[kaynağı değiştir]

 1. Herhangi bir gün için sadece bir tane resim eklenebilir. Ancak resim, o gün dahil olmak üzere, istenildiği zaman değiştirilebilir.
 2. Resim 100 px genişlik ve 150 px yükseklikten daha büyük olmamalıdır.
 3. Sadece öneri niteliğinde olsa da; eğer sola dönük bir kişi resmi ve sağa dönük bir kişi resmi arasında tercih yapmanız gerekiyorsa, sola dönük olanı tercih ediniz. Bu tür bir seçim okuyucunun ilgisini ilgili metne yönlendirecektir.
 4. Ana sayfaya sadece özgür lisanslı (Kamu malı, GÖBL, Creative Commons vs.) resimler eklenebilir. Adil kullanım resimlerine izin verilmemektedir.

Resim kodu[kaynağı değiştir]

Resim kodu: <div style="float:right;margin-left:0.5em"> [[Dosya:Resim dosyasının adı.jpg|100px|Resim alt yazısı]] </div>


0
Ocak - Şubat - Mart - Nisan - Mayıs - Haziran - Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim - Kasım - Aralık | Tarihte bugün ile ilgili son değişiklikler